رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی بر ضرورت تسریع و رفع موانع صادراتی ۲۸۰ هزار تن سیب باقی مانده در سردخانه های استان تاکید کرد.

5/5

ارومیه – رحیم جباردخت
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی بر ضرورت تسریع و رفع موانع صادراتی ۲۸۰ هزار تن سیب باقی مانده در سردخانه های استان تاکید کرد.
***********************************************
ه گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی ، اکبر کرامتی صبح دوشنبه در جلسه بررسی مسایل و مشکلات بخش کشاورزی آذربایجان غربی با محوریت سیب درختی که با حضور وزیر جهاد کشاورزی و استاندار آذربایجان غربی و مجمع نمایندگان استان برگزار شد، اظهار کرد: در حال حاضر ۲۸۰ هزار تن سیب درختی در سردخانه‌های استان منتظر رفع موانع صادراتی هستند.
وی ادامه داد: با توجه به کیفیت سیب‌های تولیدی استان از این مقدار ۱۵۰هزار تن قابلیت صادراتی دارند و مابقی ۱۳۰ هزار تن نیز جهت مصارف داخلی است.
کرامتی اظهار کرد: امسال مجموع سیب درختی تولیدی استان یک میلیون و ۲۷۰ هزار تن بود که حدود ۸۰۰ هزار تن در سردخانه ها ذخیره سازی و ۳۵۰ هزار تن به عنوان سیب صنعتی برای تهیه مواد اولیه برای مصارف کارخانجات کنسانتره استفاده شد .
وی با اشاره به خرید تضمینی سیب صنعتی طی سالجاری گفت: امسال ۴۲ هزار تن سیب صنعتی توسط سازمان تعاون روستایی به صورت تضمینی در راستای حمایت از باغداران به ارزش ۶۴ میلیارد تومان خریداری شد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان با اشاره به موانع پیش رو در مسیر صادرات و فعالیتهای اقتصادی با کشورهای همسایه گفت: یکی از مشکلات اساسی نبود زیر ساختهای لازم از جمله بانک و وصرافی های معتبر جهت انتقال ارز صادر کنندگان حاصل از صادرات از خارج به داخل است.
وی ادامه داد: همچنین نبود و یا ضعیف بودن رایزنی های بازرگانی با کشور های همسایه، وعدم اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به تجار و بازرگانان ایرانی از موافقت نامه های تجاری ایران و اورآسیا و کشورهای هدف جهت بهره مندی تجار، کم شدن رفت وآمد های تجاری بین دو طرف به دلیل شیوع ویروس کرونا و همچنین عدم برگزاری نمایشگاههای بین المللی با همسایگان و اطلاع رسانی به موقع پروتکل های مربوط به کشورهای مقصد به تجار و تولیدکنندگان از اهم این موانع است.
کرامتی قدیمی و پایه بذری بودن باغات سیب استان را مورد اشاره قرار داد و گفت: حدود ۷۰ هزار هکتار سطح باغات سیب درختی استان است که از این میزان ۶۱ هزار هکتار بارور هستند اما اکثر باغات سیب استان قدیمی و پایه بذری بوده که نیاز به اصلاح و نوسازی باغات با بذور کم آب برو پایه های رویشی هستیم.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی همچنین با اشاره به فعالیت ۴۷۵ سردخانه نگهداری میوه در استان با ظرفیت یک میلیون تن ذخیره سازی گفت: در بخش سردخانه ها نیز بیشتر سردخانه های استان دارای تجهیزات فرسوده هستند و نیاز به تجهیز و نوسازی با روش های نوین دارند.
وی خواستار صدورمجوز ایجاد سردخانه های کنترل اتمسفر در استان شد و گفت: همچنین صدور برخی دستورالعمل ها و بخشنامه ها سالانه موجب بروز برخی موانع صادراتی می شود که در این زمینه نیز باید چاره اندیشی شود.
کرامتی با اشاره به مشکلات بسته بندی و سورتینگ محصولات کشاورزی در سالهای اخیر افزود: در حال حاضر ۳۹ واحد سورت و بسته بندی در استان یا به اتمام رسیده یا در حال اتمام است که با این روند در سالهای آتی مشکلات موجود در این بخش نیز برطرف می شود.
آذربایجان غربی با تولید سالانه ۶٫۸ میلیون تن محصولات کشاورزی با بیش از ۸۵۰ هزار هکتار سطح کشت محصولات کشاورزی از قطب های مهم این بخش در کشور به شمار می رود.
این استان در زمینه تولید عسل، سیب، چغندرقند و نیز پرورش زنبور عسل رتبه اول را به خود اختصاص داده و در بخش علوفه نیز رتبه دوم و تولید حبوبات رتبه جهارم را داراست.
در حال حاضر ۲۰۵ هزار خانوار بهره بردار در بخش کشاورزی آذربایجان غربی مشغول فعالیت هستند.

فهرست مطالب